نشست نقد و بررسي کتاب «قرآن و زن، بازخواني متن مقدس از منظر يک زن»
انجمن مردم‌نهاد ترنم انديشه جلسه معرفي و نقد کتاب «قرآن و زن، بازخواني متن مقدس از منظر يک زن» نوشته آمنه ودود را برگزار کرد.
کتاب «قرآن و زن؛ بازخواني متن مقدس از منظر يک زن»، رساله دکتري آمنه ودود (متولد 1952)، مسلمان آفريقايي‌تبار ساکن آمريکاست. آمنه ودود، پيش از اسلام آوردن نامش مِري تِسلي بود. وي در مريلند در ايالات متحده آمريکا از پدري مسيحي به دنيا آمد که از نسل آمريکايي‌هاي آفريقايي‌تبار است. آمنه در بيست‌سالگي به اسلام گرويد و در 22 سالگي رسماً نام خود را به آمنه ودود تغيير داد.

ودود در رشته‌ مطالعات خاورميانه در مقطع کارشناسي ارشد و دکترا در ادبيات عرب و مطالعات اسلامي از دانشگاه ميشيگان فارغ‌التحصيل شد. در دانشگاه قاهره زبان عربي خود را ارتقا داد و در دانشگاه الازهر به فراگيري فلسفه پرداخت.

کتاب «قرآن و زن؛ بازخواني متن مقدس از منظر يک زن»؛ اخيراً توسط مؤسسه انتشارات حکمت توسط اعظم پويا و معصومه آگاهي به فارسي ترجمه شده است. اين کتاب به اين مسئله مي‌پردازد که از نگاه قرآن، جنس مرد ذاتاً ترجيحي بر جنس زن ندارد، اما از آن‌جايي‌که تفاسير قرآن، در طول تاريخ تمدن اسلامي در جهان، همواره به دست مردان و با ذهنيت مردانه حاکم بر جوامع اسلامي نوشته شده‌اند، سوگير‌ها و جهت‌گيري‌هايي مردانه‌ داشته‌‌اند.

به اعتقاد وي اگر زنان به تفسير قرآن روي‌آورند، برداشت هاي متعادل‌تري از قرآن خواهيم داشت. از نظر ودود تا ابتداي قرن بيستم هرچه تفسير از قرآن هست مردانه بوده و تنها در فاصله اين قرن است که رفته‌رفته برداشت‌هاي زنان از قرآن مطرح مي شود.

با توجه به اهميت موضوع و نيز تلاش نويسنده براي اثبات نابرابري‌هاي جنسيتي موجود در جوامع اسلامي با تفاسير مردانه از قرآن، انجمن ترنم انديشه، جلسه بحث و بررسي اين کتاب را با حضور حجت‌الاسلام مجيد دهقان؛ عضو هيئت علمي گروه فقه و حقوق مرکز تحقيقات زن و خانواده، برگزار کرد. علاقه‌مندان مي‌توانند گزارش کامل اين نشست را اينجا مطالعه کنند. 


2:16 AM 1394/2/27 به روز شده در تاریخ: