بيانيه انجمن مردم نهاد ترنم انديشه به مناسبت هشتم مارس
انجمن مردم نهاد ترنم انديشه به مناسبت هشتم مارس، بيانيه اي ارائه کرد که به امضاي جمعي از فعالان حوزه زنان و اعضاي سازمان هاي مردم نهاد رسيده است. متن اين بيانيه به شرح ذيل است:
در آستانه روز هشتم مارس قرار داريم. روز جهاني زن، هرچند در اعتراض و مقابله با ستم و ظلم بر زنان در کشورهاي غربي آغاز شده، از آنجا که بر بستر مدرنيته روييده و از سرچشمه سکولاريسم، اومانيسم و فردگرايي سيراب شده و نسبت خود را با دين قطع کرده به جاي آنکه زنان و به دنبال آن، جامعه انساني را از بند باورها و قوانين نادرست برهاند، آنها را گرفتار مصايب تازه اي کرده است.
بر همين اساس، ما جمعي از فعالان حوزه زنان و اعضاي سازمان هاي مردم نهاد امضاکننده اين بيانيه، اعلام مي‌نماييم؛
1-    جوامع غربي با داشتن تفکرات فمنيستي و قوانين به اصطلاح برابر به جهت بي‌توجهي به ارزش‌هاي اخلاقي و انساني در حال حاضر با رشد چشمگير آمار بالاي نرخ طلاق، تضعيف نهاد خانواده، خانواده‌هاي تک والد، سقط جنين در دختران نوجوان، خشونت عليه زنان در خانواده و فقر زنانه روبه رو هستند.
2-    زنان اين سرزمين، دين اسلام و آموزه‌هاي آن را محترم و برخود واجب دانسته و هر گونه جريان ضددين با هر عنوان و پوششي را طرد مي‌کنند.
3-    رويکرد سياسي، حزبي، ضد ديني و بعضا مردستيزانه و افراطي برخي از عناصر فعال در حوزه زنان، باعث بدنام شدن همه اقدامات و فعاليت‌ها در دفاع از حقوق زنان شده و هر گونه جريان به حقي نيز در اين راستا با ديده ترديد نگريسته مي‌شود؛ بنابراين، از همه فعالان حوزه زنان درخواست مي شود، به مرزبندي‌هاي سياسي و مدني پايبند بوده و از سياسي نمودن مطالبات به حق زنان جداً پرهيز کنند.
4-    طرح مطالبات انحرافي مانند حق مالکيت تن و آزادي پوشش در مقابل مطالبات و مشکلات واقعي زنان توسط برخي از عناصر و گروه‌هاي به ظاهر مدافع حقوق زنان نوعي خيانت در حق جامعه زنان ايران به شمار مي رود.
5-    حوزه هاي علميه را مي توان مهمترين مرجع در موضوع زنان دانست، چرا که هر اطلاع يا نوآوري در حوزه مسائل نظري يا عملي و فقهي مباحث زنان، تنها درون حوزه هاي علميه و تحت نظر علماي شيعه است که مشروعيت مي‌يابد، ليکن متأسفانه، در حوزه هاي علميه تکاپوي کافي در حوزه مباحث زنان ديده نمي شود و رهبري دفاع از حقوق زنان ـ با رويکرد فمينيستي ـ به دست جريان روشنفکري قرار گرفته است. در دانشگاه‌هاي کشور نيز به جز تکرار انديشه‌هاي آکادميک فمينيستي يا حداکثر نقدي بر آنها سخن تازه براي گفتن وجود ندارد.
6-    متأسفانه، سال‌هاست ترويج آموزه‌هاي فمنيستي در لايه‌هاي آشکار و پنهان برنامه‌ها، مباحث کارشناسي، فيلم‌ها و سريال ها از طريق رسانه هاي جمعي عرضه مي شود. زناني که موفقند، چون در نقش هاي مردانه موفق ظاهر شده‌اند، خانواده هاي ايده آلي که مردان غيرمقتدر و زنان مدير دارند و زنان تيره بختي که زندگي‌شان را به مادري و شوهرداري گذرانده‌اند، نمونه‌هايي از اين ارزش‌گذاري‌هاي رسانه‌اي هستند.
در پايان بايد گفت، هرچند انتقادات و اعتراضات جدي به جريانات فمنيستي در کشور هست، اين امر به معناي انکار مطالبات و مشکلات زنان در کشور نيست.
مشکلاتي که ما نيز به عنوان جمعي از فعالان حوزه زنان و نمايندگان سازمان هاي مردم نهاد، مسئوليت تلاش براي رفع آن را بر عهده داريم عبارتند از:
کاهش زمينه‌هاي خشونت عليه زنان در خانواده و جامعه؛ اصلاح نگرش‌ها نسبت به جايگاه خانوادگي و اجتماعي زن و اصلاح باورهاي عاميانه و تحقير آميز؛ تبيين الگوي مطلوب زن مسلمان در عرصه‌ هاي فردي و اجتماعي؛ افزايش امنيت زنان در محيط کار و محيط اجتماعي به منظور کاهش آسيب‌پذيري و افزايش کارآمدي اجتماعي زنان. آشنا کردن مردان با جايگاه و مسئوليت‌هاي پدري و همسري؛ افزايش توانمندي زنان براي مسئوليت‌هاي اجتماعي و خانوادگي، حل معضلات قضايي و مشکلات مربوط به آيين دادرسي مرتبط با زنان؛ بالا بردن وضعيت بهداشتي زنان، به ويژه در موقعيت‌هاي خاص از جمله بارداري و زايمان، حمايت‌هاي مالي از زنان بدسرپرست و فاقد سرپرست؛ حمايت از زنان سالمند؛ تسهيل شرايط ازدواج با توجه به بالا رفتن سن ازدواج دختران و افزايش ميزان تجرد قطعي؛ اصلاح نظام آموزش و پرورش در راستاي آموزش نقش‌هاي جنسيتي براي تحکيم خانواده؛ اصلاح ساختارهاي اقتصادي و اجتماعي در راستاي تحکيم خانواده.
 
امضاکنندگان
موسسه عروه الوثقي
کانون مشکاه انديشه
کانون محاق انتظار
کانون فرهنگي ـ اجتماعي بارقه مهر
وفاگستران مسلمان
نسيم فاطمي
انجمن ترنم انديشه
هزاره آفتاب
موسسه فرهنگي آرماگدون
موسسه فرهنگي رايحه کوثر خراسان
موسسه بنت الهدي
موسسه تکامل
موسسه ياران مهدي
موسسه شميم تسنيم
موسسه حسن ثنا
انجمن بيان
انجمن اهل قلم پروين
کانون انديشه جوان بصير
موسسه قرآن ياوران
موسسه علمي ـ فرهنگي کوثر
موسسه رهپويان فرهنگ و هنر
مجمع داده انديشي زنان مسلمان
انجمن بانوان نعيما
شرکت تعاوني چکاوک
موسسه صهباي بصيرت
موسسه مصباح انديشه
موسسه سفيران کوثر
انجمن ترنم هستي
موسسه ميثاق منتظران
موسسه عصر روشنايي
موسسه هزاره آفتاب


12:09 PM 1391/12/11 به روز شده در تاریخ: